polytech
Την Τρίτη 17 Νοεμβρίου διεξήχθη η γιορτή του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας. Όταν μπήκαμε στην αίθουσα του γυμναστηρίου, τα παιδιά της γιορτής μάς υποδέχτηκαν παίζοντας την εισαγωγή του τραγουδιού «
Smells Like TeenSpirit», του συγκροτήματος Nirvana, ανεβάζοντάς μας τη διάθεση και ξυπνώντας τον επαναστάτη έφηβο μέσα μας. Η γιορτή συνεχίστηκε αρχικά με μια ανακοίνωση του υπουργού Παιδείας κ. Νίκου Φίλη σχετικά με το θέμα της ημέρας. Κατόπιν, η Μαριάννα Αγνίδη και η Μαργαρίτα Μαρμαρά, μαθήτριες της Β΄ Λυκείου, μάς απήγγειλαν ένα χρονικό, το οποίο μάς έβαλε στο κλίμα της εποχής εκείνης.

Περιλάμβανε την ανακοίνωση του στρατιωτικού καθεστώτος από το δικτάτορα Γεώργιο Παπαδόπουλο, την 21η Απριλίου 1967, και το τετραήμερο από τη 14η έως τη 17η Νοεμβρίου, όπου φοιτητές κλείστηκαν μέσα στο Πολυτεχνείο αναζητώντας άσυλο, διαμαρτυρόμενοι για το τυρρανικό καθεστώς της χώρας, οι οποίοι φοιτητές όμως συνελήφθησαν ή σκοτώθηκαν μετά από την ισοπέδωση της πύλης της σχολής από όχημα μάχης του στρατού. Τέλος, έγινε η απαγγελία δυο ποιημάτων, του «Μας ξάφνιασε η νύχτα», από την Ιωάννα Μαστροκόλια, και του «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος», από τη Θωμαΐδα – Ανθή Μανιού, μαθήτριες της  Β΄ Λυκείου. Ενδιάμεσα, τη γιορτή στόλισαν με τις φωνές και τις μελωδίες που έπαιξαν τα παιδιά της χορωδίας. Ομαδικά παίχτηκαν τα τραγούδια «Τ’ ακορντεόν» και «Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία», ενώ σόλο τραγούδησαν η Φωτεινή Σάιντερς, της Γ΄Λυκείου, το «Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον», η Μάρω Νάκα της Α΄ Λυκείου, το «Δε σε φοβάμαι» της Μελίνας Ασλανίδου, και η Ειρήνη Μυλωνά, της Γ΄ Λυκείου, το «Κάποτε θα ΄ρθουν» του Παύλου Σιδηρόπουλου. Τα μέλη της χορωδίας, στο σύνολο, τα οποία θέλουμε να ευχαριστήσουμε και να συγχαρούμε, είναι: Ειρήνη Μυλωνά Γ3, Λουκία Μαγγιώρου Γ2, Δανάη Μητσάκου Γ2, Φωτεινή Σάιντερς Γ3, Κωνσταντίνος Παπαζαχαρίας Γ3, Χαρά Καραβασίλη Β2, Χρήστος Μιχόπουλος  Β3, Ιωάννα Μαστροκόλια Β3,Μαργαρίτα Μαρμαρά Β3,Θωμαΐς – Ανθή Μανιού Β3, Άγγελος Παχνίδης Β4, Μαριάννα Αγνίδη  Β1, Μάρω Νάκα Α3, Ναταλία Φωτιάδου Α5, Γεωργία Παρασκευοπούλου  Α4, Φώτης Τσιρώνης, Α5. Το κείμενο της ιστοσελίδας έγραψε η μαθήτρια Θωμαϊδα – Ανθή Μανιού και φωτογραφίες πήρε η μαθήτρια Δήμητρα Ευαγγέλου. Την ευθύνη συνολικά της γιορτής είχαν οι καθηγήτριες φιλόλογοι του σχολείου κ.κ. Κ. Τσαγκογέωργα και Υ. Φακοπουλίδου.