akropolisΤο Μουσείο Ακρόπολης, το αρχαίο θέατρο Διονύσου και ο αρχαιολογικός χώρος της Βραυρώνας ήταν οι εκπαιδευτικοί στόχοι για τις δράσεις της 6ης Οκτωβρίου 2016 του σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικές αυτές εξορμήσεις εντάσσονται στο ετήσιο προγραμματισμό του σχολείου και εξυπηρετούν συγκεριμένους διδακτικούς στόχους του  Αναλυτικού Προγράμματος.

Συγκεκριμένα η Γ΄Λυκείου παρακολούθησε ενημέρωση σχετικά με  εκθέματα της κλασικής εποχής του μουσείου Ακρόπολης από τις φιλολόγους καθηγήτριες του σχολείου μας κκ. Δ. Ιωαννίδου και Δ. Συμεωνίδου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά αποσπάσματα από τη ζωοφόρο του Παρθενώνος, στον όροφο του Μουσείου, απέναντι από το λόφο της Ακρόπολης. Η Β΄Λυκείου περπάτησε τον χώρο του αρχαίου θεάτρου του Διονύσου (Περίπατος και θέατρο), ενώ ο φιλόλογος κ. Π. Μποσιώλης επεσήμανε με τη βοήθεια μαθητών και μαθητριών που είχαν ετοιμάσει εισηγήσεις τα βασικά μέρη ενός αρχαίου θεάτρου  Τέλος η Α΄Λυκείου παρακολούθησε μάθημα αρχαίας ελληνικής τέχνης από τον φιλόλογο κ. Σ. Καλούδη στον αρχαιολογικό χώρο της Βραυρώνας και στο Μουσείο με έμφαση στη λατρεία των άρκτων, των ιερειών της Αρτέμιδας.

vravron

dionisos