Η προγραμματισμένη για 4-12-16 πενθήμερη εκδρομή της Γ Λυκείου

στα Χανιά αναβάλλεται λόγω νέας 48ωρης απεργίας της ΠΝΟ.

bouli
Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εκπαιδευτική επίσκεψη της  B'  Λυκείου στην Βουλή των Ελλήνων στο Σύνταγμα. Το επιβλητικό κτήριο που δεσπόζει στην καρδία της Αθήνας φιλοξενεί το νομοθετικό σώμα της Ελλάδας. Φτάνοντας, και ύστερα από τον αυστηρό έλεγχο στην είσοδο, κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα προβολών. Εκεί παρακολουθήσαμε βίντεο σχετικά με το πολίτευμά μας, την ιστορία του κτηρίου της Βουλής και της Δημοκρατίας.

akropolisΤο Μουσείο Ακρόπολης, το αρχαίο θέατρο Διονύσου και ο αρχαιολογικός χώρος της Βραυρώνας ήταν οι εκπαιδευτικοί στόχοι για τις δράσεις της 6ης Οκτωβρίου 2016 του σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικές αυτές εξορμήσεις εντάσσονται στο ετήσιο προγραμματισμό του σχολείου και εξυπηρετούν συγκεριμένους διδακτικούς στόχους του  Αναλυτικού Προγράμματος.

Για να δείτε την παρουσίαση για τη δομή του Λυκείου πατήστε εδώ