Μια εισαγωγή

Με το ιστορικό αυτό επιχειρούμε να αποτυπώσουμε την ιστορία του 1ου Γενικού Λυκείου Γλυφάδας (τότε Γυμνάσιο Γλυφάδας). Οι περισσότεροι πιστεύουμε ότι το σχολείο γεννήθηκε το 1974, η αλήθεια όμως είναι ότι  το σχολείο λειτούργησε για πρώτη φορά το 1941. Ως τότε η κοινότητα  της Γλυφάδας είχε μόλις δύο δημοτικά σχολεία, ένα κοντά στην τότε νεόδμητη εκκηλησία του Αγ. Κωνσταντίνου και ένα στο συνοικισμό του Βοσπόρου. Οι μαθητές που έμεναν στη Γλυφάδα αναγκάζονταν να πάνε σχολείο (Γυμνάσιο) στο Παλαιό Φάληρο.oldschool Το 1941 η πλήρης διακοπή των συγκοινωνιών οδήγησε στην ίδρυση παραρτήματος Γυμνασίου του Παλιού Φαλήρου στη Γλυφάδα.Αυτό στεγάστηκε αρχικά κάπου στην σημερινή πλατεία του Αγ. Κωνσταντίνου και μετά τον πόλεμο σε οίκημα στην παραλία της Γλυφάδας. Μετά την αποχώρηση του στρατοπέδου από το δάσος της Γλυφάδας στα 1955,  το Γυμνάσιο στεγάστηκε εκεί. Κατέλαβε λοιπόν τα μαγειρεία του στρατοπέδου και οργανωθηκε ως σχολείο, εκεί περίπου που σήμερα στεγάζονται οι δημοτικές υπηρεσίες των ΧΥΤΑ. Το 1974 εγκαινιάστηκε το συγκρότημα κτιρίων Γυμνασίου και Λυκείου, πρωτοποριακό τότε στις δυνατότητες υποδομής για όλη την Ελλάδα. Στην περίοδο της δεκαετίας του 1980, το 1ο Λύκειο φιλοξενούσε το 13ο Δημοτικό, αλλά και το 1ο Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο.
   Άλλoldschoolαξε το σχολείο μας από τότε, αναπτύχθηκε και μεγάλωσε στα δεδομένα μιας εποχής που μεταμόρφωσε την αξία της γνώσης και τα υλικά της επιτυχίας.Στο αφιέρωμα αυτό θα προσπαθήσουμε να αναδείξουμε στιγμές από συνανθρώπους μας που έζησαν με τα οράματα εκείνης της εποχής και συνέβαλαν στην ανάδειξη αυτού του σχολείου.