Επιλέγοντας προσανατολισμό ζωής

Το 1ο ΓΕΛ Γλυφάδας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης του Δήμου Γλυφάδας θα υλοποιήσει το πρόγραμμα "Επιλέγοντας Προσανατολισμό Ζωής".  Σκοπός του προγράμματος είναι η ψυχολογική προετοιμασία των εφήβων για τη μετάβασή τους από το λύκειο στην ενήλικη ζωή (σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή την εργασία).

Στόχοι του προγράμματος είναι η διαχείριση άγχους των εφήβων και αξιοποίηση του δυναμικού τους, η εμψύχωση εφήβων, γονέων και εκπαιδευτικών καθώς και η καλλιέργεια δεξιότητας επιλογής.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Β' λυκείου και θα υλοποιηθεί στο χώρο του σχολείου σε συνολικά 3 συναντήσεις με τους μαθητές.  Θα ακολουθήσει 1 σεμινάριο στους γονείς με θέμα "Στηρίζοντας το παιδί από την εφηβεία στην ενηλικίωση" καθώς και 1 συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς για θέματα διαχείρισης εφηβείας.

Το πρόγραμμα στηρίζεται στη συστημική διαλεκτική προσέγγιση με εφαρμογή της βιωματικής προσέγγισης σε 3 άξονες:   1. Αυτογνωσία- Αξιοποιώντας τα δυνατά μου σημεία  2. Μαθαίνω να επιλέγω  3. Διαχειρίζομαι "δύσκολα συναισθήματα".

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και θα υλοποιηθεί από τη Μελίνα Χαρατσίδου, κλ. Ψυχολόγο – ψυχοθεραπεύτρια του Κέντρου Πρόληψης Γλυφάδας.