Ελληνικά ΒουνάΤο περιβαλλοντικό πρόγραμμα Ελληνικά Βουνά ξεκίνησε ήδη τις δραστηριότητές του με μία εξόρμηση στην ορεινή φύση του Υμηττού. Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου οι 35 συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες πεζοπόροι περπάτησαν στο μονοπάτι από το ιστορικό Μοναστήρι της Καισαριανής μέχρι και τη Μονή Αστερίου, συνοδευόμενοι από τους συντονιστές καθηγητές, τον κ. Γιώργο Δημητριάδη (αρχηγό του προγράμματος) και τον κ.Σπύρο Καλούδη, καθώς και από τους καθηγητές τους σχολείου μας κκ. Γιώργο Τριαντάφυλλο και Γιάννη Γαρουφαλίδη. Η πεζοπορική ομάδα δοκίμασε τις αντοχές της (τα κατάφεραν και με το παραπάνω!) αλλά και επαναβεβαίωσε την επιλογή της, καθώς η απαράμιλλης ομορφιάς φύση του Υμηττού χάρισε σε όλους ένα πρωινό ξεγνοιασιάς και φυσικής αναψυχής. Το περιβαλλοντικό πρόγραμα Ελληνικά Βουνά (μια ιδέα του κ. Γιώργου Δημητριάδη) στοχεύει στη βιωματική εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών στην οικολογική σημασία της ορεινής βιοποικιλότητας της πατρίδας μας. Η διήμερη ορειβατική εξόρμηση έχει προγραματισθεί για τις 10 και 11 Μαρτίου  στον ορεινό προορισμό του Μαινάλου. Υπομονή παιδιά!