7ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό συνέδριο

Το σχολείο μας επέστρεψε από την Βερόνα μετά από μια επιτυχή συμμετοχή στο 7ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό συνέδριο με θέμα "Κοινές ευρωπαϊκές αξίες και η προσφορά της Ελλάδας σε αυτές " στις αρχές Μαρτίου. Η ομάδα των 20 μαθητών μας από την Α και Β Λυκείου συμμετείχε με θέμα το φιλειρηνικό μήνυμα μέσα από τις τραγωδίες του Ευριπίδη και ένα θεατρικό δρώμενο από το έργο "Τρωάδες". Αυτό αποτέλεσε μοναδική και σπουδαία εμπειρία για τους μαθητές/τριες αφού είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν και να μάθουν αναγνωρίζοντας την αξία της συνύπαρξης και της αλληλεπίδρασης λαών με διαφορετική κουλτούρα. Έγιναν οι ίδιοι οι μαθητές μάρτυρες ότι η Ειρήνη και ο αλληλοσεβασμός αποτελούν προϋποθέσεις πολιτιστικής και οικονομικής ανάπτυξης Τις ημέρες αυτές επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στις πόλεις Μιλάνο,Βερόνα, Βενετία, Σιρμιόνε,λίμνη Κόμο και Γκάρντα και επέστρεψαν με πλούσιες εμπειρίες.

1            2      3

5           4