Εκπαιδευτική εκδρομή Ελβετία 2023

Για ακόμη μια χρονιά το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Ελβετία(13 με 16 Νοεμβρίου 2023) με κεντρικό θεματικό άξονα την επίσκεψη στο ερευνητικό κέντρο CERN. Ομάδα μαθητών και μαθητριών από την Β' και Γ΄τάξη είδαν από κοντά το περιβάλλον στο οποίο πραγματοποιούνται τα πιο προηγμένα πειράματα προσομοίωσης δημιουργίας του κόσμου μας και  ξεναγήθηκαν στον μαγικό κόσμο του μικρόκοσμου. Επιπλέον δόθηκε η ευκαιρία για επίσκεψη στο Πολυτεχνείο της Λωζάνης και στο Ολυμπιακό Μουσείο, καθώς και ξενάγηση σε σημαντικές πόλεις της Ελβετίας(Ζυρίχη, Βέρνη, Λωζάνη, Γενεύη) αλλά και για μια σύντομη "ματιά" στο κέντρο του Μιλάνου(Ιταλία).

CERN 2   CERN 4   CERN 10

CERN 12       Βερνη

ΑΕΡΟ 2      CERN 5

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Β. Ιταλία

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «Αδελφοποίηση – Εκπαιδευτικές ανταλλαγές», πραγματοποίησε επίσκεψη στο ιταλικό σχολείο «ISISS Francesco Da Collo, Conegliano Treviso» από 26 έως 29 Απριλίου 2023.
Μαθητές από τα δυο σχολεία ανέπτυξαν κοινές δράσεις και περιηγήθηκαν σε σημαντικές περιοχές και μνημεία της Β. Ιταλίας (Μιλάνο, Βερόνα, Βενετία).

Βερονα11    βενετια 21

βενετια 41    βενετια 61

βενετια 71

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Β. Ιταλία

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «Αδελφοποίηση – Εκπαιδευτικές ανταλλαγές», πρόκειται να πραγματοποιήσει με ομάδα μαθητών επίσκεψη στο ιταλικό σχολείο «ISISS Francesco Da Collo, Conegliano Treviso» από 26 έως 29 Απριλίου 2023.
Μαθητές από τα δυο σχολεία θα αναπτύξουν κοινές δράσεις και θα περιηγηθούν σε σημαντικές περιοχές και μνημεία της Β. Ιταλίας (Μιλάνο, Βερόνα, Βενετία).
Από την ιστοσελίδα του σχολείου μας θα υπάρχει ενημέρωση για πληροφορίες και σημαντικά στοιχεία της εκδρομής.

Ενημερωτικό σημείωμα

Παρουσίαση

7ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό συνέδριο

Το σχολείο μας επέστρεψε από την Βερόνα μετά από μια επιτυχή συμμετοχή στο 7ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό συνέδριο με θέμα "Κοινές ευρωπαϊκές αξίες και η προσφορά της Ελλάδας σε αυτές " στις αρχές Μαρτίου. Η ομάδα των 20 μαθητών μας από την Α και Β Λυκείου συμμετείχε με θέμα το φιλειρηνικό μήνυμα μέσα από τις τραγωδίες του Ευριπίδη και ένα θεατρικό δρώμενο από το έργο "Τρωάδες". Αυτό αποτέλεσε μοναδική και σπουδαία εμπειρία για τους μαθητές/τριες αφού είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν και να μάθουν αναγνωρίζοντας την αξία της συνύπαρξης και της αλληλεπίδρασης λαών με διαφορετική κουλτούρα. Έγιναν οι ίδιοι οι μαθητές μάρτυρες ότι η Ειρήνη και ο αλληλοσεβασμός αποτελούν προϋποθέσεις πολιτιστικής και οικονομικής ανάπτυξης Τις ημέρες αυτές επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στις πόλεις Μιλάνο,Βερόνα, Βενετία, Σιρμιόνε,λίμνη Κόμο και Γκάρντα και επέστρεψαν με πλούσιες εμπειρίες.

1            2      3

5           4

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Ελβετία

Ομάδα μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο CERN(Ελβετία, 13-16 Δεκεμβρίου 2022) στο πλαίσιο συμμετοχής σε ευρωπαϊκές και διεθνείς δράσεις. Δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να επισκεφθούν το διάσημο ερευνητικό κέντρο, να δουν από κοντά το περιβάλλον στο οποίο πραγματοποιούνται τα πιο προηγμένα πειράματα προσομοίωσης δημιουργίας του κόσμου μας και να ξεναγηθούν στον μαγικό κόσμο του μικρόκοσμου. Επιπλέον δόθηκε η ευκαιρία για επίσκεψη και ξενάγηση σε σημαντικές πόλεις της Ελβετίας (Βέρνη, Λουκέρνη, Γενεύη, Λωζάνη) αλλά και για μια σύντομη «ματιά» στο κέντρο του Μιλάνο (Ιταλία).

ΛΟΥΚΕΡΝΗ 13 12 2022 min

ALICE 0                 ALICE 1